KLASYFIKACJA OLIWY Z OLIWEK

O przynależności oliwy do konkretnej kategorii decyduje kilka czynników.
W pierwszej kolejności przechodzi  badanie organoleptyczne, które wykonuje specjalny tester (Catador). Oliwa musi spełnić określone wymogi dotyczące smaku i zapachu.

Kolejnym etapem są badania laboratoryjne, w których ocenia się m.in. takie wskaźniki jak liczbę nadtlenków, absorbancję w zakresie promieniowania UV, czy liczbę kwasową.

Liczba kwasowa definiuję się jako zawartość kwasów tłuszczowych i wyrażona jest w procentach w odniesieniu do masy. Im niższa kwasowość tym jakość oliwy jest lepsza. Uzyskanie takiej oliwy wymaga nieco wysiłku, gdyż do tłoczenia musza być użyte oliwki zebrane w odpowiednim czasie, dostarczone w przeciągu kilku godzin do tłoczni i nieuszkodzone oraz zdrowe.

EXTRA VIRGEN
Do tej kategorii możemy zakwalifikować sok z oliwek wyciśnięty na zimno tylko za pomocą urządzeń mechanicznych , który posiada (poza innymi właściwościami określonymi przez IOC –Międzynarodową Radę Oliwy) wolną kwasowość wyrażoną w kwasie oleinowym nie większą niż 0,8g na 100g oliwy(0,8%). Jest to jednak wartość maksymalna. Najlepsze oliwy takie jak Oleoestepa czy Campopineda osiągają kwasowość poniżej 0,25% .

VIRGEN
Oliwa Virgen to taka, której kwasowość zawiera się w przedziale 0,8%>2% , oraz pozostałe wartości są zgodne dla tej klasy.

LAMPATE
Oliwa Virgin o kwasowości większej niż 2%, której pozostałe wartości są zgodne dla tej kategorii.
Nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Używana do celów technicznych, bądź do spożycia po uprzedniej rafinacji.

OLIWA RAFINOWANA
Otrzymywana jest w procesie rafinacji oliwy zwykłej lub lampate. Jest to chemiczny proces oczyszczania oliwy za pomocą wysokiej temperatury i rozpuszczalników.  Oliwa taka pozbawiona jest smaku, zapachu oraz wszelkich właściwości zdrowotnych.

OLIWA Z WYTŁOCZYN OLIWNYCH
Oliwa najniższej kategorii.  Powstaje z masy pozostałej (pestki, resztki owoców) po tłoczeniu oliwek. Masa to zostaje poddana ekstrakcji oraz rafinacji.

Add reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *